Satranç Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir?

BAŞLANGIÇLAR İÇİN SATRANÇ NASIL OYNANIR: KURALLAR VE TEMEL STRATEJİ

Yaşınız ne olursa olsun, satranç oynamayı öğrenmek için asla geç değildir. Harika satranç oyununu öğrenmeye başlamanıza yardımcı olmak için bu başlangıç ​​kılavuzunu oluşturduk. Bu kılavuz size satranç kurallarını, satranç taşlarının nasıl hareket ettiğini, temel satranç stratejisini ve hareketlerini öğretecektir.

SATRANÇ PARÇALARI

Satranç öğrenmenin ilk adımı farklı taşları tanımaktır. Her oyuncu oyuna başlamak için toplam 16 taş alır . 6 farklı satranç parçası türü vardır. Bu parçaların her birinin bir tarafında kaç tane olduğu da dahil olmak üzere parçaların listesi (hem beyaz hem de siyah parçaların sayısı ayrı ayrı).

 • Kral (1)
 • Kraliçe (1)
 • Fil (2)
 • Kale (2)
 • Şövalye (2)
 • Piyon (8)

Soldan sağa resim: Kale, Şövalye, Kral, Kraliçe, Piskopos, Piyon

PARÇA ÜZERİNE PARÇALAR NASIL YAPILIR

Satranç oynamak için, parçaları bir satranç tahtasına nasıl düzgün bir şekilde yerleştireceğinizi bilmeniz gerekir.

Geleneksel satranç iki oyuncu arasında oynanır, bir oyuncu beyaz (veya açık) parçalar kullanırken, diğer oyuncu siyah (veya koyu) parçalar kullanır.

Satranç tahtaları, yarısı beyaz (veya açık) ve diğer yarısı renkli (veya daha koyu) olan 64 kare (8 X 8) içerir. Kare renk değişiyor, böylece hiçbir iki aynı renk karesi doğrudan yukarı, aşağı veya yan yana olmayacak. Aynı renk kareleri bunun yerine çaprazdır.

Bir oyunun başında, satranç tahtası, her oyuncunun sağ altta beyaz (veya açık) bir kareye sahip olacağı şekilde konumlandırılmalıdır.

Satranç taşları her satranç oyununun başlangıcında her oyuncuya en yakın iki sıra üzerinde aynı şekilde düzenlenir. İlk sıra (oyuncuya en yakın sıra) her zaman sağdan sola aşağıdaki sıraya göre düzenlenir:

Kale, Şövalye, Piskopos, Kraliçe, Kral, Piskopos, Şövalye, Kale.

İkinci sıra, satranç oyunlarının başlangıcında 8 piyonun hepsini içerir.

HANGİ OYUNCU İLK HAREKETLİ?

Beyaz (veya hafif) parçaları kullanan oyuncu her zaman önce hareket eder. Oyuncular daha sonra oyun boyunca dönüşümlü olarak döner. Her turda, oyuncu, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanacak olan, döküm adı verilen bir hareket hariç, sadece bir parça hareket edebilir.

Arkadaşlarla satranç oynarken ilk kimin hareket ettiğini belirlemek için bir bozuk para çevirebilir veya daha az deneyimli oyuncunun önce gitmesine izin verebilirsiniz, çünkü önce hareket etmek hafif bir avantaj sağlar.

SATRANÇ PARÇALARI NASIL TAŞINIR?

Satrancın en temel kurallarından biri satranç taşı hareketleridir. 6 türün her biri farklı hareket ederken, tüm parçalar benzer kuralları paylaşır:

 • Parçalar asla parçalarından birinin yerleştirildiği bir kareye taşınamaz.
 • Parçalar kendi parçaları arasında hareket edemezler (şövalye parçaların üzerinden atlayabilme yeteneğine sahip olsa da). Bu, aynı renkteki parçaların aynı kareye taşınamayacağı anlamına gelir.
 • Parçalar, kendi parçalarının yerleştirildiği karelere taşınamazken, rakip parçalarının bir karesine, rakip parçalarını ‘yakalayan’ hareket edebilirler.
 • Bir parça karşıt bir parçayı yakaladığında, sırası sona erer.

Satranç taşlarının nasıl hareket ettiğini bilmeden satranç oynayamazsınız, bu nedenle her parça için benzersiz hareketleri özetledik:

KRAL SATIŞTA NASIL HAREKET EDİYOR

Satrançtaki en önemli parça Kral’dır, ancak kral aynı zamanda satrançtaki en zayıf parçalardan biridir. Kralın en zayıf parçalardan biri olduğunu söylediğimizde, kralın herhangi bir parçanın en zayıf hareketine sahip olduğunu kastediyoruz. Kral herhangi bir yönde sadece bir kareyi hareket ettirebilir. Bu, kralın bir kareyi yukarı, aşağı, her iki yana veya çapraz olarak hareket edebileceği anlamına gelir.

Kral da asla ‘çek’e taşınamaz. Bu, kralın bir sonraki dönüşte karşıt parçalardan herhangi biri tarafından yakalanabileceği bir konuma asla hareket edemeyeceği anlamına gelir.

KRALİÇE SATIŞTA NASIL HAREKET EDİYOR

Kraliçe satrançtaki en güçlü parçadır. Kraliçe, kral gibi herhangi bir yönde hareket edebilir. Bununla birlikte, kralın aksine, ya karşı bir parça yakalayana ya da parçalarından birine ulaşana kadar mümkün olduğunca hareket edebilir (tüm parçalar gibi, kraliçe de parçalarından hiçbirini geçmeyebilir).

BISHOPS SATIŞTA NASIL TAŞINIR

Kraliçe gibi, piskoposlar mümkün olduğunca hareket edebilirler, ancak piskoposlar sadece çapraz olarak hareket edebilirler. Her iki piskoposun her biri, biri açık diğeri karanlık olmak üzere farklı renkli bir kare üzerinde başlar. Doğal olarak, piskoposlar sadece başladıkları rengin karelerinde çapraz olarak hareket edebilirler.

SATRANÇLARDA ÇATILLAR NASIL TAŞINIR

Kale de mümkün olduğunca hareket edebilir, ancak sadece yukarı, aşağı ve yanlara doğru hareket edebilir. Her kale, oyuncu tarafının alt karelerine yerleştirilir.

CHNIGHTS SATRANÇTA NASIL TAŞINIR?

Şövalyeler, diğer tüm satranç taşlarına kıyasla çok benzersiz bir harekete sahiptir. Şövalyeler “L” şeklinde hareket eder. Şövalye iki kareyi yukarı, aşağı veya yanlara, sonra da ilk karenin 90 derecelik açısında bir kare hareket ettirir. Örneğin bir şövalye ‘hamlesinde’ parça iki kare yukarı ve bir kare sağa hareket edebilir.

Knight’ın hareketlerinin bir başka önemli özelliği şövalyenin kendi parçaları üzerinde hareket etme yeteneğine sahip olmasıdır. Ancak, taşlarından biriyle aynı meydanda hareketlerini hala bitiremeyebilirler.

Piyonlar Satışta Nasıl Hareket Eder?

Piyonlar bir başka eşsiz satranç taşını oluşturur. Piyonlar sadece yukarı (ileri) hareket edebilir, asla geri hareket edemez veya geri çekilemez.

Piyonlar farklı hareket eder ve yakalar. Piyonlar yukarı (ileri) hareket eder, ancak parçaları sadece çapraz olarak yakalarlar. Bu, karşıt bir parça bir piyonun doğrudan önündeki karede ise, piyon yakalayamayabilir veya ilerleyemeyebilir. Eğer karşıt bir parça doğrudan ileri ve çapraz karede ise, piyon onu yakalamak için çapraz olarak hareket edebilir.

Piyon hareketinin bir başka benzersiz özelliği, piyonların ilk hareketinde iki karenin ileriye doğru hareket ettirilebilmesidir. Bu sadece her piyonun ilk hareketi için mümkündür.

Son olarak piyonlar, bir sonraki bölümde daha ayrıntılı olarak tartışacağımız diğer parçalar haline gelme yeteneğine de sahiptir.

ÖZEL SATRANÇ KURALLARI VE HAREKETLERİ

Satranç oynamadan önce bilmeniz gereken birkaç benzersiz satranç kuralları ve özel hareketler vardır.

SATRANCA Piyonların Teşvik Edilmesi

Bir piyon satranç tahtasının diğer tarafına ulaştığında (sıra / sıra 8), piyon başka bir satranç taşına dönüşür. Piyonunuz bu konuma ulaştıktan sonra, piyonunuzu bir Kraliçe, Kale, Piskopos veya Şövalye ile değiştirmeyi seçebilirsiniz. Aynı hamlenin bir parçası olarak, yeni parça piyonun 8. satıra ulaştığı karede değiştirilir.

Genellikle piyonunuzu bir kraliçe ile değiştirmek istersiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, kraliçeler en güçlü satranç taşlarıdır.

Evde oynuyorsanız ve ek parçalarınız yoksa, piyon hala farklı bir parça haline gelmelidir, ancak piyonu o parçayı temsil etmek için kullanabilirsiniz. Satranç turnuvalarında, FIDE satranç kurallarına göre, piyonun yeni parça için değiştirilmesi gerekir.

EN SATIŞTA EN BÜYÜK NEDİR?

En Passant ve Castling (bir sonraki bahsedilen satranç hamlesi) belki de satrancın en tuhaf kurallarıdır.

“En Passant” “geçerken” için fransızca. Satrançta geçen kişi, bir piyonun ilk hamlesinde iki kare yukarı hareket edip rakip bir piyonun yanına inmesi durumunda, karşıt piyonun çapraz olarak hareket edebileceği ve orijinal piyonu yakalayabileceği bir kurala karşılık gelir.

Bu sizin için kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden bir örnek vereceğiz.

 1. Oyuncu 1’in piyonunun ilk hareketi, oyuncu 2’in piyonunun yanında iki kare ileriye doğru hareket ediyor.
 2. Oyuncu 1’in piyonu, genellikle oyuncu 2’nin piyonunun onu yakalama yeteneğine sahip olmasını engelleyecek olan oyuncu 2’nin piyonunun çapraz karesini geçti.
 3. En yolcu özel kuralı, oyuncu 2’nin piyonunun, oyuncu 1’in piyonu o diyagonal karede olmasa bile, oyuncu 1’in piyonunu çapraz yakalama hareketiyle yakalamasına izin verir.

Yolcunun sadece bir piyon iki kare hareket ettirildiğinde yapılabileceğini hatırlamak önemlidir.

SATRANÇTA NASIL KALIR

Satrançta ele alınacak son özel kural, rıhtımdır. Bu satranç kuralı satranç yeni başlayanlar için başka bir doozy olabilir, bu yüzden bunu dikkatli bir şekilde okuyun.

Satranç kalesi kuralı Kralın iki kareyi bir tarafa taşımasına izin verir (genellikle herhangi bir yönde sadece bir kareyi hareket ettirebiliyorsa) ve kalenin o tarafın köşesinden kralın yanındaki iç kareye doğrudan hareket etmesini sağlar. Bu hamle bir seferde yapılır, ancak bu hamleyi yapmak için tüm bu koşulların geçerli olması gerekir:

 • Hem kale hem de kralın ilk hamlesi olmalı.
 • Kral ve kale arasında hiçbir parça olamaz.
 • Bu hamleyi tamamlamak için kral kontrol altında olmayabilir veya kontrolden geçmeyebilir.

SATRANÇTA NASIL KAZANILIR

Satranç oyununun bitmesinin iki yolu vardır. Bir satranç oyunu, bir şah mat (kazanan oyuncu ile sonuçlanır) veya berabere (beraberlik) sona erebilir.

SATRANÇ / ÇELİKTE NASIL KAZANILIR

Satrancın amacı ve kazanmanın yolu rakibinin kralını matlaştırmaktır. Rakibinizin kralını mat etmek için rakibinizin kralı kontrol altına alınmalı ve kontrolden çıkamamalıdır.

Rakibinizin kralı şah matiyse, bu hareket edemeyeceği anlamına gelir kontrolden çıkar, başka bir taşla kontrolü engelleyemez ve kralını kontrol altına alan parçayı yakalayamaz.

SATRANÇ ÇİZİMLERİ

Satranç oyunları her zaman bir galibiyet / şah mat ile sonuçlanmaz. Bazen satranç oyunları berabere biter.

Bir satranç oyunları aşağıdaki nedenlerden biriyle berabere bitebilir:

 • Bir çıkmaz meydana gelir. Bu, oyuncunun harekete geçme sırası olduğu anlamına gelir, ancak kralları kontrol altında değildir ve herhangi bir yasal hamlesi yoktur.
 • Hiçbir oyuncunun bir parça yakalamadığı veya bir piyonu hareket ettirmediği (arka arkaya 50 hamle kuralı olarak gösterilen) 50 ardışık hamle vardır.
 • Aynı pozisyon tekrarlanırsa oyuncu beraberlik ilan edebilir. Bu tekrarlama konumlarının art arda gerçekleşmesi gerekmez.
 • Tahtada bir mat arkadaşı zorlamak için yeterli parça yok.
 • Oyuncular berabere kabul eder

TEBRİKLER, OYNAMAYA BAŞLAMAYA HAZIRSINIZ

Artık oynamaya başlamak için yeterince şey biliyorsunuz. Satrancın temel kurallarını, satranç oyununa nasıl başlayacağınızı ve satranç taşlarının nasıl taşınacağını ele aldık.

Artık satranç oyununu oynayacak kadar donanımlı olsanız da, başlangıç ​​stratejisini ve taktiklerini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

SATRANÇ AÇILIŞLARI

Satrançtaki ilk hareketlere satranç açılışları denir. Satranç açıklıkları satranç oyununun çok önemli bir parçasıdır, çünkü oyunun sonraki aşamalarında parça pozisyonları belirler.

BAŞLANGIÇ SATRANÇLARI VE HAREKETLERİ

Yeni başlayan satranç oyuncularının öğrenebileceği bir dizi satranç hamlesi ve püf noktası vardır. Bu satranç hamlelerinin rakibinizi sadece çok yeni başlayanlarsa aldatacağını belirtmek gerekir.

Yorum yaz